
Опис програми:
Модуль 1: 4-5 жовтня 2025
Робота негативу як фокус розуміння психопатології. Психічне функціонування не-невротичних пацієнтів
Ми пропонуємо познайомитись із сучасним клінічним мисленням, яке враховує спеціальні механізми заперечення реальності, які уможливлюють зв'язок розвинених форм психіки з психозом, що вказує на існування в клінічному полі широких форм дезорганізації психіки. Пошкоджена ментальна структура таких пацієнтів маніфестно може функціонувати як невротична, але має великий ризик дезорганізації. Французський психоаналітик А. Грін теоретизував поняття "не-невротичні структури", з урахуванням важливості об'єктних стосунків і деструктивних потягів у цих випадках. Щоб зрозуміти функціонування таких психічних структур, ми розглянемо динаміку побудови об'єкта та його репрезентацій у психіці на інтраспсихічному рівні, коли потяги та психосексуальність є первинними формами психічної активності, та на інтерсуб'єктивному рівні.
Концепції Андре Гріна, який у свою чергу збагатив теорію мислення У. Біона та теорію феномену переходу Д. Віннікотта, фокусуються на негативі та роботі негатива. На поглибленному семінарі, по текстах Віннікотта, та лекціях ми знайдемо підстави для подальшого визначення роботи негативу.
Викладачі: Павловська Ольга, Євграшина Марія
Модуль 2: 1-2 листопада 2025
Клініка порожнечі: від меланхолії до мазохізму
У цьому модулі ми обговоримо клініку порожнечі, спираючись у своїх теоретичних побудовах на вісь нарцисизму, а також на відносини між інкорпорацією та інтроекцією. Зупинимося на категорії пацієнтів, які демонструють особливу форму зв'язку з об'єктом, засновану на садомазохістичних стосунках, на невідокремлюваності від об'єкта. Розглянемо види мазохізмів та зв'язок нарцисизму та мазохізму. Вивчатимемо особливу форму депресії – есенціальна депресія (термін запровадив П. Марті). Нашим основним завданням буде навчитися розпізнавати на практиці пацієнтів з таким типом функціонування.
Теоретичною опорою для нас послужать дослідження та клінічні замальовки психоаналітиків французької та англійської психоаналітичних шкіл.
Викладачі: Павловська Ольга, Угрюм Сергій
Модуль 3: 6-7 грудня 2025
Елементи клініки оператуарних пацієнтів. Особливості функціонування оператуарних пацієнтів
Концепція оператуарного функціонування містить достатньо широку гаму оператуарних станів: від короткочасних повсякденних оператуарних проявів до хронічних патологічних станів. Ми простежимо оператуарність як одну з можливих доль суб’єкта або радше як відповідь суб’єкта на невдачу в найранішніх стосунках матері й дитини. Щоб зрозуміти логіку та особливості психічного функціонування оператуарних пацієнтів, ми приділимо увагу основним тактам у формуванні первинного нарцисизму, народженню Я та долі потягів у стосунках з первинним об’єктом. Покладаючись на клінічні випадки та теоретичні концепції французької психосоматичної школи, ми розглянемо елементи оператуарного функціонування та «портрет» оператуарного пацієнта (специфіку їх мислення, фантазматичної діяльності, деструктивні потяги, соматизацію, тощо). Це дозволить нам на практиці формувати відповідну аналітичну рамку і налаштовувати техніку взаємодії з пацієнтами, які функціонують у логіці порожнечі та відчаю.
У своєму дослідженні ми спиратимемося на тексти А. Ґріна, К. Смаджи, М. де М’юзана, П. Марті, А. Лемми, Н. Зальцман.
Викладачі: Кокойло Ніна, Душина Марина
Модуль 4: 17-18 січня 2026
Сексуальність у не-невротичних структурах. Творча активність і можливості сублімації
Психічне життя та особливості мислення не-невротичного пацієнта піддаються впливу архаїчної сексуальності з її тенденцією до амбівалентності і розщепленням Я. Подвійний характер тривог, гра ідентифікацій з величезною перевагою імаго первинної матері ускладнюють прогресивний рух до едипальної тріангуляції. На прикладах клінічних випадків ми розглянемо, які наслідки це має для становлення сексуальної ідентичності та психічного функціонування загалом. Приділимо увагу питанню первинної та вторинної гомосексуальності.
Опинившись у непростих умовах психічного виживання, в ситуації, коли сублімація зазнає фіаско, не-невротичний суб’єкт винаходить альтернативні засоби творчої діяльності, та інколи навіть сама творчість стає формою існування у світі. Ми спробуємо подивитися, які фактори заважають нормальній сублімації, чому вона може ставати майже неможливою, а інколи надмірною, і що може приходити їй на допомогу. Проаналізуємо, що таке справжня творчість, а що лише її маска та імітація? Звернемо увагу на деструктивность у творчій активності, діалектиці створення та руйнування, коли творчість займає бік життя або смерті.
Модуль організований з опорою на дослідження та детальні звіти про випадки з клінічної практики А. Гріна, Р. Русійона, Ж. Дяткіна, К.-П. Ракамьє, Дж. МакДугалл, Ж. Бонне, Ж. Лапланша, Т. Огден, Д.В. Віннікотта та ін.
Викладачі: Кривуля Надія, Угрюм Сергій
Модуль 5: 7-8 лютого 2026
Жіноче та материнство в клініці негативу. Перверзії
Завдання цього модуля осмислити питання негативації жіночого. Ми розглянемо вплив раннього травматичного досвіду стосунків з первинним об'єктом на формування самовідчуття свого тіла, сексуальності, статевої ідентичності та переживання материнства у жінок. Клінічним інтересом буде розгляд негативації жіночого/материнського у випадках самоушкоджень, порушень харчової поведінки, безпліддя, абортів, невиношування вагітності. Крім того, ми поставимо питання: Чи існує жіноча перверзія і в яких формах вона може себе маніфестувати у клінічній роботі? У цій перспективі перверзії концептуалізуються не стільки як відхилення потягу, але й захист від стосунків із об'єктом.
У зв'язку з цим роботи А. Гріна, Дж. Мак Дугалл, Д. Ракам'є, Ж. Шаффер, Ж. Шассге - Сміржель, В. Веллдон, Р. Руссійон, Ю. Крістєвої, Лу Андреас Саломе, Ж. Дяткіна, Ж. Лапланша безумовно збагатять теоретичний та клінічний потенціал практикуючого спеціаліста.
Викладачі: Кокойло Ніна, Кривуля Надія
Модуль 6: 14-15 березня 2026
Робота негативу при невдачі аналізу, негативні перенесення
Робота психоаналітика з негативним перенесенням крізь призму концепту "негативу", випадки негативної терапевтичної реакції, деструктивна сила потягів, провали роботи негативу, поняття комунікації/некомунікації, клінічні ознаки негативного та негативуючого руйнівного перенесень - все це є предметами нашої роботи. На прикладі клінічних випадків ми розглянемо види негативних перенесень у не-невротичних пацієнтів. Робота негативу у психіці активізується, коли відбувається зіткнення з незадоволенням і з відсутністю об'єкта. Дійсно, фундамент негативності в психоаналізі базується на ефекті відсутності об'єкта та здатності людської психіки відповідати на цю відсутність.
Статті А. Гріна, Ф. Уррібарі, Т. Биконовскі, Ф. Дюпарк, Д. Анзьє, Д. Віннікотта та інших представників школи французського та британського психоаналізу надихнуть нас на дослідження невдач психоаналітичної роботи.
Викладачі: Павловська Ольга, Євграшина Марія
Модуль 7: 25-26 квітня 2026
Шляхи символізації у не-невротичних структурах
У цьому модулі нам буде важливим зрозуміти символізацію як динамічний процес. Для цього ми сфокусуємося на дослідженні шляхів символізації у не-невротичних структурах як можливості переходу від: дії до думки, від символізованого до символу, від Я до не-Я, від об'єкта до суб'єкта, від логіки подібності до логіки інакшості. Таке розуміння дозволить нам міркувати про здатність пацієнтів створювати репрезентації та використовувати їх як механізм проти депресії, що обмежує афекти.
Враховуючи практичний інтерес, ми поставимо питання про межі символізації у клініці не-невротиків та наслідки цього для їх психічного функціонування. З опорою на клінічний матеріал спробуємо визначити деякі важливі моменти аналітичної роботи з цими пацієнтами.
Наше дослідження спиратимуться на роботи А. Гріна, Д. Анзьє, Д. Віннітотта, Д. Лутенберга, Ф. Уррібаррі, Р. Перельберг, Р. Руссійона, Ж. Лапланша, А. Брюн, Б. Шув'є, А. Жібо.
Викладачі: Павловська Ольга, Кривуля Надія
Модуль 8: 6-7 червня 2026
Клінічний практикум
Практикум відбувається у формі обговорення атестаційних робіт. Форма атестаційної роботи - есей з аналізом клінічного кейсу (для непрактикуючих слухачів запропонованого фільму). Головна мета аналізу клінічного кейсу – досліджувати не-невротичне функціонування пацієнта в опорі на теоретичний матеріал курсу спеціалізації.